Chmura obliczeniowa od podstaw — jej zastosowanie i funkcje

Kategoria:
Autor: Redakcja

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to obecnie modne hasło. Sama technologia ma już kilkadziesiąt lat, jednak możemy być pewni, że zostanie z nami na kolejne. Dostarcza nowych możliwości zarówno przedsiębiorstwom, jak i wszystkim użytkownikom internetu. Przyczynia się do zwiększenia dostępności nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz oszczędności zasobów kapitałowych i czasowych. Sprawdź, czym jest chmura oraz w jaki sposób możesz ją wykorzystać. Już teraz korzystasz z niej dużo częściej, niż myślisz.

Co to jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing, czyli przetwarzanie w chmurze) to w pewnym sensie outsourcing IT. Wszystkie dane, pliki, oprogramowanie itd. przechowujemy nie na własnych serwerach, ale w wynajmowanych zasobach chmury obliczeniowej.

Podstawowe funkcje

Zabezpieczenia przed cyberzagrożeniami

Wraz z rozwojem internetu i globalizacją usług cyfrowych, pojawia się coraz więcej ataków hackerskich, wyłudzenia danych, złośliwych typów oprogramowania. Aby zapewnić ciągłość biznesu, zabezpieczyć dane klientów i pracowników oraz spełniać wymagania przechowywania danych osobowych, konieczne jest zabezpieczanie zasobów informatycznych i zwiększanie świadomości wśród pracowników. Dzięki chmurze obliczeniowej obowiązek zabezpieczenia oprogramowania i przechowywanych danych jest przeniesiony na dostawcę chmury obliczeniowej. Jest to atrakcyjny argument szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw, które nie posiadają wystarczających kompetencji i zasobów, aby wprowadzać zabezpieczenia we własnym zakresie.

Dostępność oprogramowania i technologii

Technologie chmurowe spowodowały powstanie nowych modeli zakupu oprogramowania i usług informatycznych, zwiększając tym samym ich dostępność. Choć może nawet bardziej chodzi tutaj o wynajem niż zakup. Firmy nie muszą już decydować się na inwestycję w nowoczesny sprzęt, kupować kosztownych licencji systemów zarządzania dla firm. Pojawiły się modele usług chmurowych, jak:

  • PaaS – platforma jako usługa,
  • IaaS – infrastruktura jako usługa,
  • SaaS – oprogramowanie jako usługa.

Kupując oprogramowanie w modelu SaaS, nie musimy się martwić nie tylko zapewnieniem miejsca na serwerze czy zabezpieczeniami, ale także instalacją programu. Wynajmujemy moc przetwarzania, zasoby i licencję w modelu subskrypcyjnym – z miesięczną płatnością jedynie za aktualnie wykorzystywane zasoby (ang. Pay as you go). To rozwiązanie, które pozwoliło zniwelować wiele barier w dostępie do innowacyjnych technologii i narzędzi, chociażby z obszaru Business Intelligence, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego.

Zwiększenie dostępności do danych

Jedną z głównych zalet przetwarzania danych dzięki technologii cloud computing jest możliwość korzystania z nich dowolnej lokalizacji, dzięki połączeniu z siecią internetową. W ten sposób praca naszej firmy jest znacznie ułatwiona – szczególnie w przypadku organizacji wielooddziałowych, międzynarodowych, w przypadku pracy zdalnej czy pracowników wykonujących swoje obowiązki mobilnie.

Przykłady zastosowania chmury obliczeniowej

Przechowywanie danych i plików

Podstawową usługą chmury obliczeniowej jest przechowywanie danych. Mając zbyt mało miejsca na serwerze czy komputerach, można przenieść dane lub pliki do chmury. W ten sposób dużo łatwiej można je też udostępniać innym współpracownikom, a nawet wspólnie pracować korzystając z tych samych plików czy danych. Przeniesienie części zasobów ułatwia również korzystanie z nich. Mamy do nich dostęp z każdego komputera z dostępem do sieci internetowej. Aby wybrać odpowiedni serwer, należy wziąć po uwagę m.in. pojemność, lokalizację, kopie zapasowe, możliwości zarządzania danymi.

Wirtualny serwer

Jednym ze sposobów dzierżawienia chmury obliczeniowej jest model IaaS, czyli infrastruktura jako usługa. Uzyskujemy wirtualny serwer – możemy zarządzać jego parametrami, mocą obliczeniową i pojemnością.

Bazy danych w chmurze obliczeniowej

Wirtualny serwer możemy wykorzystać jako miejsce przechowywania baz danych. Użytkownik nimi zarządza i wprowadza konfiguracje poprzez udostępnione interfejsy. Można wybrać silnik bazodanowy relacyjny (np. MySQL, PostrgreSQL) lub nie relacyjny (np. NoSQL, MongoDB).

W artykule:
Reklama
Patronem portalu jest:
Patroni medialni: