Publiczna, prywatna, hybrydowa – rodzaje chmury obliczeniowej

Kategoria:
Autor: Redakcja

Cloud computing to kierunek rozwoju, w który podąża coraz więcej przedsiębiorstw na świecie. Chociaż w Polsce często pojawia się brak zaufania do chmury obliczeniowej i niechęć do outsourcingu przechowywania danych przedsiębiorstwa, to trend się umacnia i coraz więcej firm zauważa korzyści wynikające z wykorzystania rozwiązań chmurowych. Aby wybrać właściwego dostawcę chmury obliczeniowej dla potrzeb swojej firmy, należy poznać dostępne na rynku opcje, rodzaje chmury obliczeniowej oraz ich zalety i wady.

Czym charakteryzuje się chmura prywatna?

To, co przede wszystkim odróżnia chmurę prywatną od publicznej czy hybrydowej, to model wykorzystania. Z chmury prywatnej korzysta tylko jedna organizacja. Ma ona kontrolę nad parametrami czy architekturą. Według własnych potrzeb może dostosowywać m.in. moc obliczeniową. Ten rodzaj chmury obliczeniowej nazywa się również chmurą korporacyjną lub wewnętrzną.

Istotną kwestią w procesie wyboru chmury jest bezpieczeństwo. W przypadku wyboru chmury prywatnej firma zyskuje kontrolę nad działaniami mającymi na celu zabezpieczenie zasobów. Może tworzyć oprogramowanie w zabezpieczonym środowisku. Inaczej jest w przypadku chmury publicznej – odpowiedzialność za zabezpieczenia ciąży na dostawcy chmury. Z jednej strony korzystanie z chmury prywatnej wiąże się z wyższym poziomem zabezpieczeń oraz prywatności, jednak z drugiej wewnętrzny dział informatyczny firmy musi wygospodarować specjalistów i zasoby na zarządzanie chmurą prywatną.

Modele usług chmurowych dostępnych w chmurze prywatnej:

  • IaaS (ang. Infrastructure as a Service – Infrastruktura jako usługa) – pozwala na wykorzystywanie zasobów infrastruktury jak przestrzeń serwerowa, moc obliczeniowa itd.;
  • PaaS (ang. Platform as a Service – Platforma jako usługa) – umożliwia dostęp do aplikacji chmurowych.

Właściwości chmury publicznej

Chmura publiczna to rodzaj chmury obliczeniowej, który pozwala przenieść na dostawcę najwięcej obowiązków. Przede wszystkim firma nie musi ponosić kosztów inwestycji we własną serwerownię i infrastrukturę IT. Co więcej, dotychczasowe obowiązki wewnętrznego działu specjalistów IT, jak utrzymanie serwerowni, zabezpieczenia, utrzymanie itd. – zostanie przeniesione na dostawcę chmury. To on zarządza sprzętem, oprogramowaniem i całą pozostałą infrastrukturą.

Zasoby w chmurze są elastyczne i skalowalne – oznacza to, że firma może danym okresie zwiększać lub zmniejszać zakres wykorzystywanych usług czy zasobów według swoich aktualnych potrzeb. Rozlicza się jedynie za te usługi, które zużyła. W przypadku tradycyjnego modelu w razie większych potrzeb, konieczne jest koszto- i czasochłonne rozbudowanie serwerowni. Kiedy jednak poziom potrzeb się zmniejsza, koszty utrzymania pozostają na takim samym poziomie. Co więcej, chmury publiczne charakteryzują się niezwykle wysoką niezawodnością. Przykładem jednej z najbardziej dostępnych i popularnych na świecie jest Microsoft Azure.

Modele usług chmurowych dostępnych w chmurze publicznej

  • Infrastruktura jako usługa
  • Platforma jako usługa
  • SaaS (ang. Software as a Service – Oprogramowanie jako usługa) – w tym modelu pozyskujemy dostęp do aplikacji w modelu subskrypcyjnym.

Zalety modelu SaaS

Model zakupu aplikacji w chmurze SaaS staje się coraz bardziej popularny. Podstawową zmianą jest zwiększenie dostępności. Nie musimy kupować drogiej licencji oprogramowania i instalować jej we własnych zasobach. Dzięki subskrypcji proces zakupu się skraca. Użytkownicy mogą łatwo pozyskać dostęp do nowoczesnych aplikacji. Co więcej, mogą korzystać z niej poprzez każdy komputer z dostępem do internetu, a nawet poprzez urządzenia mobilne. Poza korzyściami wynikającymi z optymalizacji kosztów oraz skalowalności, większa jest niezawodność takiego rozwiązania. I nie ma ryzyka utraty danych nawet w przypadku awarii sprzętu.

Chmura hybrydowa – połączenie chmury prywatnej i publicznej

Chmura hybrydowa łączy zalety dwóch rozwiązań – zarówno chmury prywatnej, jak i publicznej. Obie infrastruktury są ze sobą zintegrowane, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie danych, aplikacji itd. Wspólnie tworzą spójne środowisko, które obsługuje wymagane procesy obliczeniowe.

Aby stworzyć środowisko wielochmurowe, konieczne jest połączenie co najmniej jednej chmury publicznej i prywatnej od różnych dostawców. Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie zalet możliwości, jakie dają usługi chmurowe, a także zarządzać obciążeniem pomiędzy środowiskami w zależności od zmieniającej się sytuacji.

Dzięki chmurze hybrydowej przedsiębiorstwa mogą:

  • przechowywać kluczowe, krytyczne dla funkcjonowania firmy aplikacje oraz dane w chmurze prywatnej;
  • korzystać z innowacyjnych aplikacji chmurowych w modelu SaaS oraz usług i zasobów infrastruktury w modelu IaaS.
W artykule:
Reklama
Patronem portalu jest:
Patroni medialni: